Childeric Primary School

  • Tel: 020 8692 3453
  • Email: admin@childeric.lewisham.sch.uk
Staff

STAFFING       

 

Teachers

Class

Responsibility

Teaching Assistants

 

Nursery

Siân Norman

 

Steve Tribble

 

Gloria Barnett

 

 

Nursery

EYFS Team Leader

 

EYFS Music

 

PSHCE Leader, Empathy, School Council

Chequita Bramothe - Nursery Nurse

 

Sunni Billing - Nursery Nurse

 

Mariola Florek - Nursery Nurse

 

Chloe

 

 

 

 

Reception

Jeremy Clarke

Steve Tribble

 

Clodagh Glaisyer-Sidibe

Gorilla

 

 

Bee

EYFS Team Leader, Display

 

 

Computing Leader

Sophie Tull - Nursery Nurse

Sharon Fitzgerald

 

Velma Thompson - Nursery Nurse

 

Year 1

 

Jane Hatzimasouras

 

Seahorse

 

Chrystal Hall

Year 1

 

Fay Trinick

Hedgehog

Outdoor Learning Leader

Chanelle Lloyd

Year 2

 

Jemma Burke

Georgie Leach

Giraffe

KS1 Team Leader & English Leader

Inthu Gnanasekaram

Year 2

 

Toni Sexton

Bat

PE Leader

Christina Marshall

Year 3

 

Matthew Fricker

Iguana

 

Clark Crooks

Year 3

 

Shona Pryor

Parrot

 

Katrina Jackson

Year 4

 

Jovan Anderson

Gecko

LKS2 Team Leader & Science Leader

Tyson Joseph - School Direct

Year 4

 

Joe Sentance

Spider

 

Afet Beyaz

Year 5

 

Archana Lopez

Tiger

 

Lesley Burgess

Year 5

John Cloherty

 

Jaguar

 

Lea Chillcott

Year 6

Colin Bessant

Shark

UKS2 Team Leader & Maths Leader

Sabrina Cherif

Year 6

Andreea Cucuta

Penguin

 

Charlotte Thompson

Interventions

Louise Ward

 

Supporting Maths development

 

 

Teaching Assistants providing additional support

 

Lawrence Baker

Maire Fitzmaurice

Emily Forbes Adam

Sylvia Fuller

Catherine Gayfer

Judith Hines

Leila McFarlane

Claudia Nigel

Tina Reid

Chloe Rich

Tom Ward

 

Cover Supervisor

Harshida Vaja

 

 

 

EMA / PPA Teacher

Piona Sircar

 

EAL/Raising Achievement Leader

Parents EAL workshops, Young Interpreters, Learning Buddies

Art Teacher

Emily Brand

Pastoral Support Manager - Darrell Queeley

 

Community Support Manager - Valarie Williams

 

School Business Manager - Denise Castle

 

PA to Senior Leadership Team / Attendance & Admissions Manager - Natalie Taylor

 

Office Manager - Jenny Walsh

 

Administrative Officer - Genice Sewell

Administrative Officer - Christine Simpson

 

ICT/Media Technician - Ata Kagan

 

Premises Assistant - Nick Hammond

Spanish Teacher

Andreea Cucuta

PE Teacher

Leon Duhaney

SENCO

Yolande Graham

Deputy Headteacher

Anne Rennie

 

Headteacher

Ann Butcher